הגבלת כושר בתנועת המפרקים ברגליים או החלפתם

הגבלת כושר בתנועת המפרקים ברגליים או החלפתם

מפרק סינוביאלי הוא למעשה סוג המפרק הנפוץ ביותר בגוף האדם וכן, מפרק המחזיק ביכולת התנועה הרחבה ביותר מבין סוגי המפרקים השונים. מפרק סינוביאלי הוא למעשה מפרק אשר מאופיין בחלל בין עצמאות המפרק אשר מכיל בתוכו נוזל סינוביאלי, נוזל אשר נמצא בתוך קופסית המפרק אשר עשויה מרקמה פיברוטית חזקה אשר מצופה מבפנים בקרום סינוביאלי לצד סחוס מפרקי אשר תפקידו העיקרי הינו לכסות את העצמות. למרות כי מדובר על מפרקים המתלווים אל תנועה חופשית, הרי שיכולת התנועה שלהם מוגבלת באופן ישיר על ידי מבנה העצמות של המפרק וקופסית המפרסל.

סוגים שונים של מפרקים סינוביאליים

יש לציין כי המפרקים הסינוביאליים מתחלקים למספר סוגים עיקריים:

מפרק ציר – מפרק ציר הוא למעשה מפרק אשר בנוי בצורת ציר הדלת בעת בה ציר התנועה של המפרק אנכי לשתי העצמות אשר נכנסות לתוכו. המפרק מעניק את האפשרות לבצע תנועות של כפיפה ופשיטה ובין יתר מפרקי הציר תוכלו לפגוש במרפק ובמפרק הברך.

מפרק כדורי – המפרק הכדורי הוא למעשה מפרק אשר בנוי בצורה של מכתש ועלי וכן, מדובר על מפרק אשר מעניק את מרבית חופש התנועה. הוא מאפשר תנועה לכל כיוון וכן גם תנועה סביב ציר העצם אשר נכנסת למפרק. בין סוגי המפרקים הכדוריים השונים ניתן לפגוש במפרק הירך ובמפרק הכתף.

מפרק סיבובי – מפרק אשר בנוי כציר דלת בעת בה ציר התנועה של המפרק מקביל לשתי העצמות אשר נכנסות לתוכו. מדובר על מפרק אשר מאפשר לשתי עצמות אשר מקבילות אחת לשנייה – לנוע האחת סביב השנייה.

מפרק אוכף – מפרק אשר נראה כמו שני אוכפים אשר מוצמדים אחד לשני, כאשר האוכף העליון הפוך בצורתו לאוכף התחתון. מדובר על מפרק אשר מאפשר חופש תנועה זהה למפרק הכדורי, מלבד ביצוע התנועה של סיבוב על הציר.

מפרק החלקה – מפרק החלקה הוא מפרק אשר מורכב משתי עצמות חלקות אשר מחליקות אחת על גבי השניה. מפרק ההחלקה מאפשר תנועה קטנה לכל כיוון.

כאשר מתקיים בנבדק יותר מפסקת משנה אחת מבין אלה המנויות בפסקאות (א) או (ב) שלהלן, ייקבע האחוז הגבוה מבין האחוזים הקבועים בצד פסקאות המשנה המתקיימות בנבדק.

הגבלות בכושר תנועת המפרקים:

(1) הגבלה בכושר תנועת מפרק הירך מלווה כוויצה כיפופית (הגבלה באכסטנזיה) העולה על °30 והתנועתיות במפרק הירך (אבדוקציה או אדוקציה או רוטציה) הינה פחות מ- °20.

50%

(2) סעיף 1 דלעיל דו-צדדי.

80%

(3) הגבלה בכושר תנועת הברך מלווה כיפוף פחות מ- °135 ויישור פחות מ- °160.

60%

(4) סעיף 3 דלעיל דו-צדדי.

80%

(5) דריכה על הצד החיצוני של כפות הרגלייםPes varus maxius bilateralis

40%

(6) Pes equino – varus bilateralis

40%

(7) דריכה על הצד הפנימי של כפות הרגליים.Pes valgus maxius bilateralis

40%

(ב) החלפת מפרקים בירך או בברך:

(1) מצב אחרי החלפת מפרק אחד, כאשר קיימים סימנים קליניים, רנטגניים או הדמייתיים אחרים, להתרופפות המפרק

60%

(2) מצב אחרי החלפה חוזרת של מפרק אחד

50%

(3) מצב אחרי החלפת שני מפרקים

70%

(4) מצב אחרי החלפת שלושה מפרקים

80%

(5) מצב אחרי החלפת ארבעה מפרקים

הגבלת כושר בתנועת המפרקים ברגליים או החלפתם

100%

 

תפריט נגישות