טיולי פריחה בארץ

טיולי פריחה בארץ- השבוע חל ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות. חג שמח וטעים.

 

"השקדיה פורחת… ציפורים מראש כל גג מבשרות את בוא החג".

למען האמת העץ נקרא שקד. והוא תמיד פורח ראשון. גם אצל הפרחים יש סדר פריחה.

ראשונים פורחים להם פרחי החורף –  הרקפת והנרקיס למשל. אם תסתכלו היטב על הרקפת תבחינו במשהו מוזר, הראש שלה כאילו הפוך, עלי הכותרת למעלה אך האבקנים למטה. הסיבה לכך היא הגנה מהגשם. הרקפת לא רוצה שאבקניה יירטבו ואז לא יבואו חרקים ולא תהיה האבקה. לכן הראש שלה הפוך וכך האבקנים נשארים יבשים.

 

והנה הגיע חודש פברואר ומגיע התור של הכלנית לפרוח. הכלנית פורחת באדום משגע. אך במקומות שונים היא פורחת גם בסגול, בלבן ואפילו בצבע ארגמן. הצבע שלה תלוי בקרקע עליו היא גדלה. המינרלים בקרקע שונים בכל מקום, לכן גם הצבעים משתנים.

הכלנית היא צמח גיאופיט, כלומר צמח בעל פקעת הנמצאת מתחת לאדמה. בדומה לבצל ושם למשל. רוב השנה הפקעת ממתינה בשקט לבוא החורף. רק כאשר יורדים מספיק גשמים יודעת הפקעת שאפשר להוציא את הפרח ולפרוח.

 

בתקופה הזאת של השנה ניתן לראות כלניות אדומות פורחות כמעט בכל הארץ. הידעתם שהצבע האדום אינו פופולארי בקרב הפרחים. רובם פורחים בצבעים אחרים דווקא. צהוב, לבן, וורוד, סגול.

 

אם כך מדוע הכלנית, הנורית והפרג פורחים באדום? התשובה היא שהטבע חכם והטבע יודע. צבעי הפריחה של הפרחים הם בעצם "פרסומת" לחרקים לבוא לאכול את האבקנים, אלו נדבקים לגופם והם עפים להם מפרח לפרח ובכך מאביקים את כל הפרחים. המעניין לדעת הוא שרוב החרקים לא רואים את הצבע האדום! מי שכן רואה את האדום הן החיפושיות והדבורים. ככה הטבע מחלק באופן שווה את ההאבקה בן כל הפרחים, ואת האוכל  בין כל החרקים.

 

הנה טיפ קטן איך לזכור מי פורח לפי הסדר, וגם איך מבדילים ביניהם.

ראשית לכלנית ולנורית יש 5 או 6 עלי כותרת, לפעמים אף יותר. ואילו לפרג יש רק 4 עלי כותרת.

שנית, סדר הפריחה הוא כזה: כלנית, נורית, פרג. ראשי תיבות של כנ"ף. כלומר אם בחודש ינואר או פברואר ראיתם פריחה אדומה ויפה, זאת היא הכלנית. כי היא פורחת ראשונה. כעבור חודשיים, בתחילת האביב פורחת הנורית ואחריה הפרג.

 

אז לאן כדאי לנסוע כדי לראות פריחה?

ובכן המלצה ראשונה – דרום אדום. כבכל שנה מחודש ינואר עד סוף פברואר מתקיים פסטיבל דרום אדום. אך כאשר נגמר הפסטיבל הפרחים עדיין פורחים. לכן מומלץ לרדת דרומה בסוף שבוע ולראות את מרבדי הכלניות ועוד פרחים שונים. ביתרונות קיבוץ רוחמה, שדות קיבוץ בארי, נחל גרר, שמורת גברעם והאתר "חץ שחור". כמובן שיש עוד מקומות לראות פריחה. יש חדרים המותאמים לנכים באורחן בקיבוץ אורים.

איך מגיעים? לרשום ב waze  – אורים ולנסוע.

בקיבוץ יד מרדכי יש שפע של שקדיות פורחות. גם לומדים על הכוורות ועל חיי הדבורים וחשיבותן לטבע. מומלץ בחום לבקר בבית הדבש ביד מרדכי. יש שירותי נכים וגישה נוחה.

 

במרכז – גני הנדיב ברמת הנדיב. בין זיכרון יעקב לבנימינה יש פריחה של רקפות וכלניות. הכניסה לפארק חינם, יש חנייה ושירותים לנכים. הפארק מלא במסלולים נוחים ורחבים.

 

איך מגיעים? נוסעים מכביש 4 אל כביש 652 וממשיכים בעקבות השילוט לרמת הנדיב.

לנוסעים צפונה יש אפשרות לראות פריחת כלניות בצומת גולני וגם על הגבעה ליד מושב חד-נס המשקיף על הכנרת. גם שם יש צימרים נגישים מומלצים. 

בדרום רמת הגולן יש את אחונוב, עליו פורחים נרקיסים ואירוסים. ממש בין מושב נוב לחיספין.

מקווה שתיהנו בטיולי הפריחה ושתראו מרבדים משגעים בשלל צבעים.

שבת שלום לכולם.

צוות my inspire

%d7%9b%d7%9c%d7%a0%d7%99%d7%95%d7%aa

תפריט נגישות