טיול לפסח – גן לאומי עין חמד

טיול לפסח – גן לאומי עין חמד, האביב כבר כאן ובגדול, הטבע בשיא הפריחה וחול המועד בפתח, לכן כדאי לצאת לטייל כמה שיותר ולנצל את הזמן לבלות בחוץ.
הגן הלאומי עין חמד הוא פינה קסומה הנגלית רק לאלו שיודעים כיצד להגיע אליה.

הגן מציע למבקרים מתחם פיקניקים, מתקני משחקים, ברזיות ושירותים ובנוסף לכל אלה גם תעלות ובריכות מים, מדשאות ירוקות, שבילים מוצלים וכמובן היסטוריה צלבנית.
במאה ה13 הקימו הצלבנים את המקום כחווה חקלאית בשם "אקווה בלה" – מים יפים.

בדרום הגן מתנשא לגובה המבצר הצלבני. השרידים נשמרו היטב והם משרים אווירה עתיקה ומסתורית על המקום כולו. בחווה החקלאית עסקו הצלבנים בגידולים שונים בגן יש מסלול טיול מעגלי המוביל אל מערת קבורה עתיקה. הנחל הזורם בגן הוא נחל כסלון. מכיוון שלא בכל שנה יורדים מספיק גשמים, הוחלט לבנות מערכת סגורה הלוקחת את המים בחזרה אל תחילת הנחל וכך יש מים כל השנה להנאת המבקרים.

מגוון חיות נהנות אף הן מהמים בגן. תנים ושועלים בעיקר אך גם חיות בר אחרות וציפורים רבות מגיעים לשתות במקום. עטלפים, דרבנים, נחליאלי ואדום החזה הם רק חלק מהחיות שרואים פה.
בזכות המים הרבים, המקום ירוק כל השנה. ישנו חורש ים תיכוני טבעי המאופיין בעיקר על ידי אלון מצוי, קטלב, אשחר ואלה ארץ-ישראלית. גם נטיעות בידי אדם ניתן לראות פה כגון עצי דולב וברוש. הצלבנים נטעו פה עצי פרי שונים וחלקם עדיין כאן – אגס, תפוח, תות וגם חרוב, שקד וזית. אכן ארץ זבת חלב ודבש.

קצת היסטוריה:

הצלבנים מגיעים לארץ ישראל הלא היא ארץ הקודש בשנת 1099 לספירה, בתום מסע ארוך ורב תלאות הנמשך לא פחות מ3 שנים. מטרת המסע המוצהרת היא לשחרר את ירושלים מידי המוסלמים, אך המטרה הנסתרת היא למצוא פיתרון לאלפי אבירים צעירים שאין ביכולתם לרשת את שטחו של אביהם מסיבות שונות. אירופה כבר מלאה וכל השטחים שייכים למלכים שונים. לכן למסע הצלב הראשון יוצאים עשרות אלפי נוצרים, משכבות אוכלוסיה שונות. הם מצליחים לכבוש את ירושלים ושולטים בארץ כ90 שנה.
בשנת 1187 מביס צלאח א-דין את הצלבנים בקרב קרני חיטין המפורסם וכובש את כל הארץ. רק כעבור 4 שנים מצליח ריצ'רד לב-הארי, המוכר לנו מסיפור רובין הוד, לכבוש חזרה את רצועת החוף אך לא את ירושלים. בזכות הנמל שלה, הופכת עכו לעיר הבירה בחוסר ברירה.

הצלבנים מקיימים פה את הממלכה השנייה שלהם עד בוא הממלוכים. תוך כמה שנים מצליחים הממלוכים לגבור על הצלבנים ואלו עוזבים את הארץ סופית בשנת 1291.
כל שנותר לנו מימי הצלבנים הם סיפורים יפים ובעיקר מצודות ומבצרים הפזורים ברחבי הארץ.
"אקווה בלה" שימש כתחנה לצליינים העושים דרכם לירושלים הקדושה. כאן ניתן היה לנוח, ללון, לאכול וגם לקבל שירותי רפואה. המקום היה שייך למסדר ההוספיטלרי. מכאן גם מגיע השם "הוספיטל" באנגלית לבית חולים. למסדר ההוספיטלרי היו כמה מצודות בארץ וגם בתי חולים בירושלים ובעכו.  כאשר אנו מסתכלים היום על שרידי המבצר הצלבני, אנו רואים איך הזמן נותן אותותיו באבנים הגדולות. אך בקלות נוכל לדמיין איך נראה המקום לפני כ 1,000 שנה.

טיול לפסח – גן לאומי עין חמד

איך מגיעים?

הגן הלאומי עין חמד נמצא 10 דקות נסיעה מירושלים ורק 30 דקות מת"א.
מכביש 1 עולים על מחלף חמד (בין מחלף שורש למחלף הראל). נוסעים דרומה כמה עשרות מטרים.
יש שילוט לגן לאומי עין חמד.
יש חנייה וגם שירותי נכים. יש שביל לכיסא גלגלים ועגלות ילדים לכל אורך הגן.
שולחנות הפיקניק ומגרשי המשחקים נגישים גם כן.

שעות כניסה:

בחורף: 08:00 – 16:00 בקיץ: 08:00 – 17:00

מחיר:

מבוגר: 22 ₪. ילד: 10 ₪. אזרח ותיק: 11 ₪.

טלפון: 02-5342741

טיול נעים ובטוח וחג שמח

תפריט נגישות