טיול לפסח – טיילת עין גב

טיול לפסח – טיילת עין גב, אין כמו טיול לכנרת בחופשת הפסח, במיוחד אחרי החורף המוצלח שמילא את הכנרת מים.

הטיילת של קיבוץ עין גב היא נקודה נהדרת להגיע אליה. נוף יפה, מזג אוויר נפלא, חנות מזכרות ומסעדות על שפת האגם. קיבוץ עין גב נוסד בשנת 1937 במסגרת ישובי "חומה ומגדל". חבר הקבוצה עברו הכשרה בחצר כנרת וכאשר הגיע הזמן חצו את הכנרת עם סירות והקימו את הקיבוץ בצל האיום הסורי. טדי קולק, לימים ראש עיריית ירושלים, היה ממקימי הקיבוץ.

עין גב הוא הקיבוץ הראשון שהוקם ממזרח לכנרת.
40 חברי עין גב הראשונים החליטו להתפרנס מחקלאות ומדיג. בפרוץ מלחמת העצמאות תקפו הסורים את עין גב וציפו לכבוש אותה בקלות. הילדים פונו בסירות לטבריה והחברים נלחמו בעוז  מול מאות חיילים סורים. לסורים היה יתרון חשוב – יתרון הגובה כי הם ירדו מרמת הגולן לעבר גדר הקיבוץ. חברי הקיבוץ הצליחו להחזיק מעמד מספר ימים למרות שספגו אבדות כבדות בנפש. ביום האחרון למלחמה יצאה יחידת לוחמים מהקיבוץ וכבשה את סוסיתא, ההר המשקיף על הקיבוץ. בכך הסתיים לו פרק הלחימה הזה אך עד כיבוש הגולן במלחמת ששת הימים סבל הקיבוץ מהפגזות חוזרות ונשנות של הסורים.

בתום מלחמת העצמאות התפנו החברים לשפץ את הבניינים שנהרסו, את המשק וכמובן להתאבל על החברים שנפלו. עבר עוד שמן רב עד שנחתמו הסכמי שביתת הנשק עם סוריה ואז מצאה עצמה עין גב יושבת על איזור מפורז. 70 חברים עזבו לקיבוץ גינוסר ורק כעבור כמה שנים הצטרפה קבוצת צעירים חדשה לקיבוץ.

באמצע שנות השישים התחילו החברים לחשוב על תיירות כענף חיוני. תחילה היו ספינות שייט שהשיטו תיירים בין המשולש: עין גב – טבריה – גינוסר. על שפת החוף עמדה סוכה שבה היו החברים מטגנים דגים לאורחים. הוחלט להקים כפר נופש קטן לתיירים ואת הסוכה להפוך למסעדה. בתום מלחמת ששת הימים התחילו חיים חדשים בעין גב. חיים ללא איום ההפגזות הסוריות וללא ירידות תכופות למקלטים ולתעלות.

כיום קיבוץ עין גב הוא פנינה יוצאת דופן בנופי הכנרת. המזח ומעגן הסירות של הקיבוץ הוא מקום נהדר לביקור, ובערב על הטיילת יורדת אווירה של חו"ל עם אורות, מסעדה, צלילים ושקיעה קסומה.

טיול לפסח – טיילת עין גב

מסעדת הדגים בעין גב

המסעדה קיימת כבר למעלה מ60 שנה. התחילה כקיוסק קטן לעוברי אורח ועם השנים הלכה וגדלה. כיום היא המסעדה הגדולה ביותר באזור הכנרת. הנוף המרהיב נשקף מהמסעדה ויש לה מרפסת הנושקת לקו המים. המסעדה נגישה לכיסאות גלגלים ויש שירותי נכים.
טלפון המסעדה: 04-6658136

הטיילת על שפת הכנרת

ממש על קו המים נבנתה טיילת רחבת ידיים ומרוצפת אבנים. לאורך הטיילת פזורים פסלים יפים ויש גם ספסלים למנוחה מול מי האגם. יש לטיילת מפלס נוסף המרוצף עץ וניתן לעבור בין מפלס האבנים למפלס העץ. יש חניות נכים ושירותי נכים.
הכניסה חופשית.

אטרקציות נוספות בקיבוץ עין גב:

הנגרייה של סבא יוסי – מקום של יצירה בעץ עם סבא יוסי המקסים. פעילות נפלאה עם הילדים.
סיור ברכבת ברחבי עין גב.
שייט על סירה בכנרת.

כפר הנופש לא מונגש בצורה מלאה עדיין. בשנה הבאה הם מתכננים שיפוץ נרחב שינגיש חלק מהדירות.

איך מגיעים?

למגיעים מדרום: עוברים את צומת צמח לכיוון מזרח ופונים שמאלה (צפונה) בצומת מעגן.
ממשיכים על כביש 92 עד הפניה שמאלה לקיבוץ עין גב.
למגיעים מצפון: יורדים מצומת עמיעד על כביש 90 ופונים שמאלה (מערבה) לכיוון כפר נחום. מקיפים
את הכנרת ועוקבים אחרי השילוט לעין גב.

טיול נעים ומוצלח וחג פסח שמח.

תפריט נגישות