מסלול נגיש – ירושלים: הר הרצל ויד ושם

מסלול נגיש – ירושלים: הר הרצל ויד ושם, מקומות אלה מסמלים תחנות חשובות בדרך להקמת מדינת ישראל. בהר הרצל קבור חוזה המדינה, גדולי האומה וחללי מערכות ישראל ובמוזיאון יד ושם מסופר סיפורם הכואב של קורבנות השואה.

הר הרצל

בנימין זאב הרצל, חוזה המדינה, כתב בצוואתו כי לאחר הקמת מדינת ישראל הוא רוצה שעצמותיו, עצמות הוריו ואחותו יובאו ארצה. בשנת 1904 נפטר הרצל ונקבר בווינה שבאוסטריה ולאחר הקמת המדינה כיבדו המנהיגים את בקשתו ובטקס ממלכתי מכובד העלו את עצמותיו ועצמות משפחתו לקבורה על הר בירושלים, שקיבל את שמו ״ הר הרצל״.

הר הרצל נמצא במערב ירושלים ומתנשא לגובה של 834 מטר מעל פני הים. בשולי ההר נמצא יער ירושלים ועל ההר עצמו נמצא בית הקברות הלאומי של מדינת ישראל. רחבת קבר הרצל נמצאת בחלק הדרומי של ההר ושם גם נמצאת רחבת הטקסים הממלכתיים. סביב הקבר והרחבה נמצא בית הקברות האזרחי ממלכתי בו קבורים מנהיגי המדינה. במקום זה גם קיימת חלקת קבורה של המעפילים שטבעו בדרכם לארץ ישראל. על ההר נמצא מוזיאון הרצל ומתחם יד ושם.

כיצד מגיעים?

באזור שני מגרשי חנייה: תחתון ועליון. המגרש התחתון נמצא בכניסה לבית הקברות הצבאי והעליון בכניסה למוזיאון הרצל ולגנים.

בתחבורה ציבורית ניתן להגיע עם 20, 23, 26 וגם ברכבת הקלה.

נגישות לבעלי מוגבלויות באתר

מתחם החניה קרוב למוזיאון, אך ללא חניות מסומנות לנכים. הגישה מהחניה היא דרך מדרגות או שביל הסמוך לשער כניסת הרכב, אך השביל עצמו מפוספס מאוד. ניתן להיכנס אל המתחם ברכב נכה דרך השער הראשי וזאת על ידי בקשה באינטרקום. שירותי נכים קיימים רק במבנה מוזיאון הרצל, סמוך לכניסה הראשית.

מוזיאון הרצל

כאן תוכלו ללמוד על חייו של הרצל באמצעות תצוגות אורקוליות בארבעה חדרים שונים. כל חדר מוקדשת לפעילות אחרת בחייו של הרצל: פעילות ציונית, ספרים שכתב, קונגרסים ציוניים, השתדלות אצל המנהיגים ולחיי משפחתו עד מותו בגיל 44. מוזיאון הרצל במלאת 100 שנה למותו.

כיצד מגיעים?

דרך מגרש החניה העליון של הר הרצל – הכניסה הראשית למתחם הר הרצל ישנה כנסיה למוזיאון.

נגישות לבעלי מוגבלויות באתר

המוזיאון נגיש ליושבים בכיסאות גלגלים, אנשים בעלי קשיי הליכה ולבעלי מוגבלות בראייה או בשמיעה. במוזיאון ישנם שירותים המותאמים לנכים.

בית הקברות הצבאי וחלקת גדולי האומה

בית הקברות הצבאי בהר הרצל מאמין בשוויון בין הנופלים, בלי קשר למקום קבורתם ולכן הקברים זהים. בימי הזיכרון השונים נערכים טקסי זיכרון ממלכתיים: ימי זיכרון למלחמות השונות, יום הזיכרון הכללי לחללי צה״ל, טקס ממלכתי לזכר אלה שמקום קבורתם לא נודע המצוין בז׳ באדר , היום בו מת משה רבנו.

חלקת גדולי האומה הינה ממלכתית וקבורים בה נשיאי מדינת ישראל, ראשי ממשלה, יושבי ראש הכנסת, בעלי עיטורי גבורה וכמובן בני זוגם של הנופלים.

נגישות לבעלי מוגבלויות באתר

אל המתחם ניתן להיכנס ברכב באמצעות האינטרקום. הדרך בין הקבים והאנדרטאות נגישה ליושבים על כיסא גלגלים. שירותי נכים ניתן למצוא רק במבנה מוזיאון הרצל, סמוך לכניסה הראשית.

מוזיאון יד ושם

נוסד ב 1953 לזכר ששת מיליון יהודים שהושמדו בשואה וכמובן על מנת להנחיל את זיכרון השואה מדור לדור. המוזיאון נמצא במורדות המערביים של הר הרצל וכולל:           

ארכיון וספריה המשמשים לתיעוד וחקר התקופה.

אתרי הנצח

מוזיאון היסטורי

מוזיאון לאומנויות

בית ספר מרכזי להוראת השואה

בשנת 2005 נחנך מוזיאון יד ושם החדש בו ניתן דגש ייחודי על הצגת תולדות השואה מזווית אישית. זאת על ידי הצגת חפצים אישיים והיפוך מאחוריהם. במוזיאון קיימים יותר מ2,500 מוצגים וביניהם: מסמכים, חפצים, יומנים, מכתבים ויצירות אמנות. המידע עצמו מועבר אלינו בקולות ובצלילי, סרטים ועדויות לפי סדר כרונולוגי לצד הסיפור האישי. המבנה בנוי כמשולש המדמה את הקירות ההולכים ונסגרים על יהודי אירופה והמוזיאון בנוי כך שהמטייל בו חייב לעבור דרך כל אולמות התצוגה מבלי אפשרות לדלג.

מסלול נגיש – ירושלים: הר הרצל ויד ושם

כיצד מגיעים?

ממתחם הר הרצל קיימת הסעה ליד ושם וניתן גם להגיע עם רכב פרטי לחניון המוזיאון.

נגישות לבעלי מוגבלויות באתר

בחניון המוזיאון קיימות חניות נכים. שטח המוזיאון עצמו נגיש ליושבים על כיסא גלגלים. לאנשים המתקשים בהליכה יכול להיות קושי מפני שאין מספיק מקומות ישיבה ברחבי המוזיאון.

בשטח המוזיאון יש שירותי נכים וניתן גם לשכור הדרכה קולית במרכז המבקרים בשבע שפות שונות

רמת קושי 

מתאים לטיול יחידים, קבוצות ומשפחות אך מומלץ לטייל עם הדרכה.

נגישות 

המסלול מתאים ליושבים על כסאות גלגלים, מוגבלי הליכה.  כמו כן מותאם גם למשפחות עם עגלות ילדים.

משך הטיול 

שעתיים עד ארבע שעות.

ציוד נדרש 

כובע, מים ומזון. באזור יש קפטריות ומסעדות בנוסף.

מתי נטייל 

מתאים לטיול בכל ימות השנה.

תפריט נגישות