מסלול נגיש – נאות קדומים

מסלול נגיש – נאות קדומים

נאות קדומים התחילה כחזון של נגה הראובני, בנם של אפרים וחנה הראובני. מנהל מקרקעי ישראל הקצה 2,500 דונם להקמת נאות קדומים, בעקבות נגה הראובני. כיום משמש נאות קדומים כמרכז מורשת ולימוד לטבע המתואר בתנ״ך, במשנה ובתלמוד. בשנת 1994 זכו הראובני וצוות נאות קדומים בפרס ישראל עבור תרומה לחברה ולמדינה.

גיא שיר השירים

רוב הדרכים באתר סלולות וחלק מהאתרים בנאות קדומים נמצאים בשולי הדרך. לכל אחד מהאזורים השונים מאפיינים מיוחדים. אחד המקומות הוא גיא שיר השירים, הנמצא בין אזור ספרות החוכמה לאזור מעלה הבשמים. בגיא שיר השירים תמצאו את הצמחים המוזכרים במגילת ״שיר השירים״ כמו כן גם בעלי חיים המוזכרים בשיר השירים כמו האיילים והאיילות, הצביים והצביות, יונים ועדר עזים וכבשים.

בקצה העליון של המדרון נמצא כרם ישעיהו, שם נראה בבת אחת אזור חקלאי מעובד – כרם ענבים שהוקם בשממה בשנות השמונים של המאה ועשרים. הכרם מייצג את עבודת בני ישראל, מימי יהושע בן נון, אשר הפכו את האזורים המיוערים בהרים למדרגות חקלאיות מלאי גפנים, תאנים, רימונים וזיתים.

באזור שבעת המינים נמצאות טרסות שנבנו בשנים האחרונות. מעל הגיא נראה את צמיחת החיטה והשעורה ומעליהן עצי זית ותיקים.

מהצד השני של הגיא נמצאים עצי הרימונים והתאנים, ובגיא עצמו נמצאים עצי התמר. באזור קיים גם בית בד לעיבוד הזיתים לשמן בשיטות עתיקות.

מסלול התחייה

מסלול התחייה נמצא על גבעת המנורה. מסלול זה מותאם להליכה נוחה ובעל דרך קלה ונגישה המותאמת גם לעגלות. שם גם תמצאו נקודות עצירה למנוחה וגם מעקה תמיכה לאורך הדרך.

המסלול כולל סיור בעקבות סיפור המגילה כאשר למבקר ניתן דף הסבר על הגידולים שהיו בימי התנ״ך. לאורך המסלול נהנה מנופי נאות קדומים.

כיצד מגיעים?

עלו על כביש 443. למגיעים מירושלים או מודיעין קיים שילוט הכוונה לשמורה. למגיעים מכיוון תל אביב או לוד – סעו עד הכניסה המערבית של מודיעין, הסתובבו בכיכר הראשונה, חזרו לכביש 443 לכיוון מזרח והיכנסו בכניסה הראשית של השמורה.

נגישות לבעלי מוגבלויות באתר

ישנם שירותי נכים בכמה מקומות לאורך המסלול. כמטיילים עצמאיים תקבלו חוברת הסבר עם פירוט המסלולים והסבר על כל אתר, החי והצומח בדרך. החוברת אינה מתאימה ללקויי ראייה ועיוורים.

ישנם שלטי הכוונה ברורים על התחנות השונות וגם לשירותים. השילוט הנו בדפוס רגיל ללא התאמה. רכב נכים יכול להיכנס לשמורה ולהחנות בתחילת המסלול הנגיש או במקומות המסומנים.

בכניסה לשמורה יש כניסה רחבה עם שולחנות פיקניק שחלקם נגישים לכסאות גלגלים ובצמוד אליהם חניית נכים. הכניסה הרגילה למבקרים היא דרך חנות המזכרות, ממנה יוצאים כל המסלולים. אך נכה יכול להיכנס עם הרכב גם משער אחר.

בתיאום מראש ניתן להזמין הדרכה לילדים ומבוגרים בעלי ליקויי למידה או בעלי מוגבלויות אחרות.

בשמורה ישנה רכבת לקבוצות מאורגנות שניתן להשתמש בה מתיאום מראש או להתנייד בקלנועיות גם כן.

רמת קושי 

מתאים לטיול יחידים, קבוצות ומשפחות ולתלמידים בכל הגילאים, אך רצוי לטייל עם מדריך. ישנם במקום מסלולי טיול עצמאיים ובנוסף אפשר לתאם מראש סיורים בטלפון 08-9770777

נגישות 

המסלול מתאים ליושבים על כסאות גלגלים, מוגבלי הליכה, שמיעה וראייה. כמו כן מותאם גם למשפחות עם עגלות ילדים.

משך הטיול 

במקום ישנם כמה סוגי סיורים משעה ועד לסיורי השתלמות שנתית.

ציוד נדרש 

כובע, מים ומזון. באזור יש קפטריות ומסעדות בנוסף.

מתי נטייל

מתאים לטיול בכל ימות השנה.

 

תפריט נגישות