ריפוי בעיסוק – לומדים דרך הידיים

אנחנו רגילים להתבטא באמצעות דיבור. כאשר משהו מפריע לנו, מציק או לא נעים – אנחנו אומרים וגורמים לחוויה הלא נעימה להיפסק באופן מיידי. אך מה אם לא היינו מסוגלים להכיל את החוויה? מה אם הרגשות שהיינו חשים היו מציפים אותנו לגמרי, ולא היינו מסוגלים להתמודד עם מה שעובר עלינו? ילדים בעלי קשיים בוויסות רגשי לעיתים אינם מצליחים להתמודד עם העולם החיצון. לעיתים החוויות שהם עוברים או האירועים בהם הם נמצאים מציפים אותם בצורה כל כך קשה שהם אינם מצליחים להכיל אותם ומתפרצים על הסביבה או מתכנסים בעצמם ואינם נותנים לאיש לחדור פנימה. ההרחקה הזו של הסביבה הקרובה והרחוקה עלולה להשפיע על עולמו של כל אדם, קל וחומר על עולמו המתעצב והרך של ילד שמתמודד עם קשיים הגורמים לו לעולם רגשות סחרחר ולא יציב. כדי להתמודד עם בעיות אלו, מרפא בעיסוק יכול להיות הפתרון האידיאלי.

מרפא בעיסוק – חוויה מתקנת

הכלה והבנה

חוסר היכולת להכיל את האירועים אותה חווה הילד או האדם עלולה להיות הרסנית. אם איננו מסוגלים להתמודד עם הסביבה – יצירת הקשרים החברתיים יכולה להיות כמעט בלתי אפשרית, האפשרות ליהנות מהחיים ומהנעשה מסביב אינה קיימת והמעבר הוא רק מקושי אל קושי. בסביבה הקרובה לעיתים קרובות ישנה הכלה, אך גם היא מוגבלת ומתישה. אצל מרפא בעיסוק ישנו חלל מכיל ומבין, שנותן למטופל את היכולת להתמודד עם הקושי בידיעה שכעת הכל בסדר וניתן להוציא החוצה את כל מה שבדרך כלל צריך לשמור בפנים. מרפא בעיסוק מאפשר למטופל את הפינה השקטה בו הוא מסוגל להשתמש בעיסוק כלשהו כדי לרוקן את עצמו ממבול הרגשות או הקשיים אותם הוא חווה, לעיתים על בסיס יומיומי. מרפא בעיסוק - לומדים דרך הידיים

טיפול בקושי

מרפא בעיסוק לא מעוניין להחליף את המיומנויות הנדרשות לכל אדם – כי אם ללמד ולחדד אותן. בעזרת ריפוי בעיסוק ניתן להבין כיצד ויסות רגשי יכול להתבצע בצורה תקינה, איך ניתן להתמודד עם העולם שבחוץ גם כאשר חווים אותו כקשה ולהפוך את החוויות אותן עובר הילד או האדם לקלות יותר. המרחב הטיפולי נותן את היכולת להתמודד ולהכיר גבולות חדשים מאלו שאנו רגילים אליהם. במקום לנסות ולהתחמק מהקושי או להתכופף כאשר הוא מגיע, מלמד מרפא בעיסוק את המטופל כיצד להתייצב מול הקושי ולהתמודד איתו כראוי ובצורה הנכונה והטובה ביותר עבורו.

מגוון דרכים ואפשרויות

היתרון האדיר הטמון בתחום העבודה של מרפא בעיסוק הוא במבחר האפשרויות העומדת לרשותו של איש המקצוע. ישנם מרפאים בעיסוק הדוגלים בשימוש באמנות כאמצעי גישור בין האדם לעולם, אחרים דוגלים בשיטת המשחקים כדרך לטיפול רגשי ואילו חלק מהמרפאים בעיסוק יעניקו את האפשרות לעבודה עם הרגליים כאפשרות הטובה ביותר. היכולת להתאים לכל מטופל את האפשרות הנכונה עבורו ולהפוך את הטיפול לספציפי ומוגדר מבטיחה יכולת הצלחה גבוהה יותר והתאמה אישית בכל טיפול מחדש. כדי לעשות זאת ינסה מרפא בעיסוק להכיר לעומק את המטופל שלו ולהבין את עולם התוכן והערכים איתו הוא מגיע לטיפול.

ביטוי עצמי

מלבד רכישת היכולות והמיומנויות השונות, מוצא סוף כל סוף האדם דרך לביטוי עצמי שלא הייתה קיימת עבורו. מרפא בעיסוק פותח בפני הילד המתקשה את האפשרות להסביר מהו הקושי אותו הוא חווה מול העולם, מה הוא מרגיש באותו הזמן וכיצד הוא היה רוצה לחוות אחרת את מגוון האפשרויות שלו. מתן האפיק לביטוי עצמי פותח בפני הילד את אפשרות הדיבור בדרך שאינה קונבנציונאלית ומעניק לו את המסלול הנכון למצוא את מקומו בעולם. מוזמנים לקרוא גם על יתרונות הפיזיוטרפיה צוות myinspire

תפריט נגישות