נגישות באתרים השונים ברחבי עיר דוד

נגישות באתרים השונים ברחבי עיר דוד – כל מה שצריך לדעת

ניתן לומר באופן חד משמעי כי המודעות הסובבת סביב הנגשה של תשתיות ושירותים כאלו ואחרים עלתה בצורה ניכרת יחד עם חלוף השנים האחרונות. אולם, העיר ירושלים היא לא כזו המאפשרת איתור קל ומהיר של אתרים המאפשרים נגישות, בעיקר לאור סיבות טופוגרפיות, ארכיאולוגיות וכיוצא בכך. העיר ירושלים, עיר אשר מוקפת בהרים וכן, במגוון רחב של מוקדים היסטוריים לצד שפע של אתרים ארכיאולוגיים, נותרה מעט מאחור בנושא הנגשת התשתיות שיעניקו לאנשים עם מוגבלות את האפשרות להשתתף באופן שווה ופעיל.

תהליך הנגשת התשתיות בעיר ירושלים

בראש ובראשונה, חשוב לציין כי העמותה אשר דואגת להפעיל את אתרי התיירות הירושלמיים השונים "עמותת עיר דוד", היא למעשה עמותה שחורטת על דגלה חיפוש אחר פתרונות נגישות למקרי האתרים השונים. על כן, יש לציין כי יחד עם חלוף השנים האחרונות – הגן הלאומי עמק צורים אשר מופעל בכוחות עמותת עיר דוד זכה לא מזמן בתו תקן נגיש, תו תקן כזה שמצביע על העובדה כי מדובר על אזור המציעה חנייה לבקרים בו, שירותים, עמדות קבלת קהל בליווי הנגשה מלאה עבור בעלי מוגבלות, הנגשה שבאה לידי

ביטוי בכיסאות מונגשים לצד עמדות סינון עפר המיועדות עבור כסאות גלגלים וכיוצא בכך.

עיר דוד ממשיכה את תהליך ההנגשה

כמו כן, גם בתוך הגן הלאומי של עיר דוד, גן המתלווה אל אופי ארכיאולוגי הטומן בחובו מגוון מדרגות, פועלת עמותת עיר דוד לצורך מתן פתרונות הנגשה לציבור הרחב. לאחרונה, מצאה העמותה את הפתרון האידיאלי להנגשת החלק המרכזי של מופע הלילה הללויה, מופע אשר מהווה את מוצר הדגל העיקרי בתוך הגן הלאומי של עיר דוד. מדובר למעשה על פתרון הנגשה כזה המגיע בדמות 2 מעליות קטנות המובילות לחלק המרכזי של המופע אשר מוקרן על גבי העתיקות האותנטיות של העיר ירושלים. יחד עם זאת, יש לציין כי בשיתוף פעולה עם המוסד לביטוח לאומי, יצרו באתר מודלים לאנשים עם מוגבלות בשמיעה וראייה, מודלים אשר תפקידם העיקרי הינו להציע מגוון רחב של פתרונות אשר מבוססים על מישוש, התנסות וכן גם התמצאות במרחב.

יחד עם האמור, חשוב לציין כי האתר אף כולל בתוכו סיור מונגש קוגניטיבית, סיור שנוצר יחד עם אק"ים, ותפקידו העיקרי הינו לאפשר הנגשה של כלל המידע הרלוונטי באתר לאנשים הנתונים למוגבלות שכלים, בעזרת שימוש במגוון אמצעים מותאמים להבנת האתר והפעילות ההיסטורית שלו. בנוסף, יש לציין כי ישנם שני אתרים נוספים שהוקמו על ידי העמותה במטרה להעניק את הדעת בנושא ההנגשה. האתר הראשון יהיה קמפינג יער השלום – קמפינג עירוני אשר ממוקם בלב ירושלים, בעוד שהאתר השני יהיה חוות גיא אשר ממוקם בגן לאומי סובב חומות ירושלים.

תפריט נגישות