פארק הירדן

בצפון מזרח הכנרת ישנו אתר קסום, עם שפע של מים, עצים ומדשאות ירוקות. 

האתר מושלם לפיקניק ולבילוי עם המשפחה ביום העצמאות. אפשר לישון באתר עם אוהלים שמביאים מהבית וגם סתם לטייל ולבלות יום בכיף. המקום נקרא פארק הירדן. 

הפארק משתרע על שטח של 1,000 דונם, שמו של הפארק נגזר מכך שנהר הירדן זורם בשטחו ועושה את דרכו אל הכנרת. ניתן להגיע ממש לשפת פלגי מים יפים ויש גם שרידים של תחנת קמח ישנה שניצלה את אנרגיית המים לטחינת גרגרי החיטה לקמח. בחפירות שנעשו במקום התגלו שרידים של 12 תחנות קמח שפעלו בעזרת מי הירדן. שתי תחנות שוחזרו והן נמצאות סמוך לחניון המרכזי. עד שנת 1967 היה כאן כפר ערבי והתחנות היו בשימוש. שפע המים והמיקום המרכזי על הדרך העוברת מצפון לכנרת משך למקום אוכלוסיות רבות כבר לפני אלפי שנים. 

הארכיאולוגים מצאו כאן את העיר "בית ציידה", אשר שמה מופיע רבות בברית החדשה ושמו של ישוע הנוצרי קשור במקום הזה. תושביה התפרנסו בעיקר מדייג. בחפירות נחשף שער העיר כמעט בשלמותו וגם בתים פרטיים רבים.

צמחייה

בפארק הירדן ניתן למצוא בעיקר עצי איקליפטוס ענקיים העושים צל להנאת המטיילים. עצי ערבה לרוב ושפע של מלך המים: קנה מצוי. הקנה הוא צמח "הידרופילי" – אוהב מים. כבר בעולם העתיק עשה האדם שימוש חשוב בצמח הקנה המצוי. הקנה הבוגר בנוי מחוליות בגודל זהה אחת לשנייה,  לכן קל מאוד להשתמש בקנה כמכשיר מדידה מצוין. בעזרת הקנה היו מודדים מרחקים וגם עומקים. עד היום יש מספר ביטויים השגורים בשפה העברית אשר עושים שימוש בקנה: קנה מידה (במפות למשל), קנה הנשימה, משענת קנה רצוץ, הקנה של הרובה ועוד…כמובן שגם צמחים אוהבי מים נוספים יש כאן בשפע: הרדוף הנחלים בעל הפרחים הוורודים והלבנים, פטל קדוש – זהירות מלא קוצים.

שרידים נוספים של הכפר הערבי הם עצי הבוסתן שנותרו בשטח הפארק: רימונים, תאנים וגפנים.

בעלי חיים

הרבה עופות חיות כאן ונהנות משפע הדגים והמזון שיש לטבע להציע. אנפות לרוב ודגים וגם צבי ביצה קטנים וחמודים חיים פה ואוהבים להשתזף על הסלעים. בפארק יש מספר כללי בטיחות שכדאי מאוד לשמור עליהם: הרחצה היא על אחריות המתרחץ בלבד. אסור להדליק אש (או מנגל) מחוץ לשטחים המיועדים לכך. חובה לוודא שהגחלים כבויים על מנת לא ליצור שרפה במקום.

נגישות

בפארק יש מספר רב של פינות נגישות לנכים, עם שולחנות עגולים ושבילים סלולים לאורך כל הפארק באורך של 750 מטר המגיעים לאתרים מרכזיים. יש שפע של חניות נכים ושירותי נכים כמובן.

איך מגיעים?

מטבריה נוסעים צפונה על כביש 90 ופונים מזרחה לכיוון כפר מנחם על כביש 87. חוצים את הירדן על גשר אריק ופונים שמאלה בצומת בית ציידה לכביש 888. כעבור 2 ק"מ פונים שמאלה לפי שילוט לפארק הירדן.

מחירים

לביקור יום: רכב פרטי – 60 ₪.

ללינה בפארק: רכב פרטי: 80 ₪.

יש אפשרות למאהל בדואי למשפחה – 60 ₪ לאדם. לחניה לקרוואן עם חיבור לחשמל –  200 ₪.

טלפון: 04-6923422

כתובת האתר: www.parkyarden.co.il

טיול נעים ובטוח לכולם!

נכתב על ידי כינר נתן מצוות my inspire

תפריט נגישות