פסיכולוגים מומלצים – כל מה שצריך לדעת

פסיכולוגים מומלציםבעבר, המילה פסיכולוג הייתה מעוררת באנשים חרדות. אף אחד לא רצה להיות מתויג בתור האחד שהלך לפסיכולוג, מאחר ותווית זו הייתה שוות ערך למשוגע, חסר אונים או כאחד המצוי במשבר נפשי. בימינו אנו, ידוע לכולם שפסיכולוג אינו מחייב שיגעון או אפילו משבר נפשי. לכולם יש קשיים, כולם מעוניינים לדבר עליהם ולעיתים אוזן אובייקטיבית מבחוץ יכולה לתת נקודות מבט שהאדם אינו מסוגל לראות מנקודת מבטו הסובייקטיבית. אך כמו בכל שוק פורח, ישנם פסיכולוגים מכל הסוגים והמינים, וישנם אנשי מקצוע שעדיף לא להתקרב אליהם. לכן כדאי לבחור פסיכולוגים מומלצים, ואף רצוי לדעת מה כדאי לבדוק עליהם. קחו בחשבון שעשרות מחקרים מצביעים על כך שתוצאות הטיפול מושפעות יותר מכל ממה שמכונה ברית טיפולית בין המטפל למטופל: הקשר הנוצר בין השניים והמידה בה הם מסכימים על מטרות הטיפול והדרך להשיגן.

פסיכולוגים מומלצים – בוחרים נכון

הרגשת ביטחון

בראש ובראשונה, ולפני שבכלל תתחילו לשמוע על פסיכולוגים מומלצים, חשוב להדגיש כי טיפול פסיכולוגי הוא מסע אליו יוצאים שני אנשים בלבד- המטופל והמטפל. המסע הזה כולל צלילה אל תוך נבכי הנפש של המטופל, הכרתו מכל הכיוונים והבנה של עולמו הפנימי, מהיכן הוא מגיע וכיצד הדברים משפיעים על חייו האישיים, המשפחתיים וקשריו עם הסביבה. מדובר על כניסה פנימה אל המקומות העמוקים והחבויים ביותר בנפשו של האדם ולכן חייבים לבחור אדם שניתן לסמוך עליו. לעיתים תצטרכו לבדוק כמה אנשי מקצוע מתוך הרשימה של פסיכולוגים מומלצים, אך אל תתייאשו וחפשו את האדם איתו אתם מרגישים הכי בנוח ואליו אתם מצליחים להתחבר ביתר קלות.

לימוד ותעודות

תחום הטיפול בשנים האחרונות עבר מהפכה. תוכלו למצוא היום מטפלים בשיטות כגון משחק, דרמה, חיות ואפילו בגינון. בנוסף על כל שיטות הטיפול הללו תוכלו למצוא אלפי מאמנים שהוכשרו על ידי בתי ספר שונים שאינם דורשים פיקוח חיצוני ותהליך הסינון אליהם אינו קפדני במיוחד – ובכל זאת כל אלו נחשבים גם הם מטפלים ועושים זאת באופן פרטי וגלוי. לפני שאתם מחליטים על מטפל, וודאו היכן הוא למד ומהן התעודות שיש בידיו. כדי להגיע להיות פסיכולוג קליני יש לעבור תואר ראשון, תואר שני, התנסויות שונות וטיפול במקרים שונים – כך שתוכלו להיות בטוחים שאדם הנמצא ברשימות של פסיכולוגים מומלצים יוכל להציג לכם תעודות על שנות הלימוד שלו שיעידו כאלף עדים על יכולת טיפולית ואפשרות התמודדות מול מטופלים מורכבים.

עבודות קודמות

אף אחד אינו רוצה להיות שפן ניסיונות, וכאשר הולכים לפסיכולוג מתוך הרשימה של פסיכולוגים מומלצים תוכלו להיות רגועים ולדעת שהגעתם אל אדם בעל ניסיון רב שנים ומקרים. אדם שמצליח להפוך להיות פסיכולוג מומלץ על ידי מגוון של מטופלים מוכיח את יכולותיו בעזרת העובדה שטיפל במקרים רבים שמקנים לו את ניסיונו. כך, יכול אדם לדעת שהוא יגיע למשרדו של הפסיכולוג, לצנוח על הספה ולדעת כי איש המקצוע מכיר מקרים נוספים כמוהו ויודע כיצד לטפל בהם. ידיעה זו בלבד יכולה להרגיע את המטופל ולהזכיר לו כי יש פתרונות לבעיות איתן הוא מגיע.

עלות

אמנם לבריאות נפשית אין מחיר, וכל אחד מאיתנו מוכן להשקיע מה שצריך כדי להיות בריא לגמרי, אך לעתים היכולת הכספיות שלנו אינן עומדות בקנה אחד עם הרצונות שלנו. כל פסיכולוג גובה בצורה שונה, ומחליט על הסכום המגיע לו תמורת הטיפול אותו הוא מעניק. פסיכולוגים מומלצים רבים מבינים את המלכוד בו נמצאים חלק מהמטופלים ומוכנים להציע הנחות בטיפולים ארוכי טווח, אך ישנם פסיכולוגים מומלצים שיעדיפו להימנע מכך. לכן, ואף על פי שהדבר קשה ומעציב, לעיתים יש לבחור את איש המקצוע שיטפל בכם גם בהתאם למחיר אותו הוא דורש בסוף הטיפול.

תפריט נגישות