פסיכולוג קליני מומלץ – עולם מושגים חדש

פסיכולוג קליני מומלץ – עולם מושגים חדש- כולנו מכירים את החשש מדברים חדשים. התחלות לעיתים מלחיצות, מרגשות ואפילו מפחידות אותנו. בין אם מדובר על התחלה של בית ספר חדש, מעבר לשכונה חדשה או אפילו מקום עבודה שבו אתם מתחילים.

אחד הדברים שיכולים לעזור להתמודד עם החששות הוא היכרות מוקדמת עם חלק מהמושגים והאנשים אותם אתם הולכים להכיר. לדעת מי הולך להיות המורה, השכנים או הבוס החדש יכול לעזור ולהפיג מעט מהחששות. אם תכירו את עולם המושגים של המקום אליו אתם מגיעים, מפלס הלחץ יכול אפילו להיעלם. כך בדיוק, כאשר אתם מחפשים פסיכולוג קליני מומלץ, כדאי להתכונן מראש ולהכיר את המושגים בהם תשתמשו במהלך הטיפול.

תחילת המקצוע

רק בשנת 1896 נפתחה הקליניקה הפסיכולוגית הראשונה. גם אז, עיקר מטרתה הייתה אבחון פסיכולוגי ופחות טיפול, אך ניתן לומר שלייטנר זויטמיר שפתח את הקליניקה באוניברסיטת פנסילבניה היה הראשון שענה על ההגדרה של פסיכולוג קליני מומלץ.

לאחר מלחמת העולם השנייה הוכר גם הצד הטיפולי של הפסיכולוגיה ועל כן החלו ללמד ולטפל באמצעים אלו בשנות הארבעים של המאה הקודמת.

הרשאה מקצועית

פעמים רבות ניתן להתבלבל בין פסיכיאטרים ופסיכולוגיים קליניים. שני אנשי המקצוע הללו אחראיים על פן טיפולי ומעוניינים לטפל בנפש האדם, אך פסיכיאטר מורשה לרשום תרופות ולטפל בעזרתן. פסיכולוג קליני מומלץ לעומת זאת, מעביר את האדם תהליך נפשי ואינו משתמש בתרופות כחלק אינטגרלי מעבודתו.

פעמים רבות ניתן למצוא את הפסיכיאטר והפסיכולוג עובדים זה לצד זה בצוות.

קהל יעד

כאשר אתם בוחרים פסיכולוג קליני מומלץ עבורכם, נסו למצוא מישהו שפונה אליכם. רוב הפסיכולוגים פונים לקהלי יעד מגוונים כגון יחידים, קבוצות, מגדרים ואחרים, אך ישנם כאלה בעלי התמחות ספציפית – הפרעות מסוימות או קהל מותאם. עדיף לחפש מישהו שיוכל לסייע לכם בדרך הטובה ביותר בעזרת ידע וניסיון מקצועיים.

דרישות קדם

כדי להגיע לשלב של פסיכולוג קליני מומלץ על איש המקצוע לעבור דרך ארוכה במיוחד. בתחילה יש ללמוד תואר ראשון באחד מן המוסדות הפזורים ברחבי הארץ. במהלך התואר יש לעבוד קשה במיוחד בכדי להשיג ממוצע ציונים גבוה מאחר והתחרות על המקומות לתואר שני גדולה.

לאחר התואר הראשון יש להתקבל לתואר שני באחד מהמוסדות הספורים המלמדים את המסלול – לאחר מעבר של בחינת המתא"ם, המלצות וניסיון עבר במקומות נוספים. במידה והתקבלתם למסלול, יש לסיימו ולעבור התמחות של 4 שנים במקצוע. רק לאחר כל אלו ניתן לגשת לבחינה של משרד הבריאות ולהפוך להיות פסיכולוג קליני מומלץ עם קבלות על הדרך שעברתם.

הכרת הטיפול

פסיכולוגים קליניים עובדים במגוון דרכים ושיטות, אך לרוב כאשר תגיעו להערכה פסיכולוגית תוכלו להתכונן ולדעת שאתם עוברים אחד מן השלבים הבאים: ריאיונות, מבחנים פסיכולוגיים, סקירת רישומים, אבחונים קודמים וכמובן בדיקות פיזיות. פסיכולוג קליני מומלץ ככל הנראה יעביר אתכם את כל סוגי הבדיקות לפני שיעניק לכם הערכה פסיכולוגית, כך שרצוי להתכונן לכל תרחיש לפני הפגישה הראשונה.

מבחני אישיות

נקודה חשובה בטיפולים אצל פסיכולוג קליני מומלץ מתבטאת בקיום מבחני אישיות. מבחנים אלו מתחלקים שלני סוגים עיקריים אליהם יש להתייחס. קיימים מבחנים אובייקטיבים המאפשרים התייחסות ברורה לכל מטופל ביחס לנורמה. מבחנים אלו נקראים אובייקטיביים מאחר ומדובר על תשובות של שתי אפשרויות: כן ולא, שחור ולבן וכו'. מבחנים מסוג אחר נקראים מבחנים השלכתיים.

מבחנים אלו מאפשרים תשובות פתוחות ומעניקים לכל פסיכולוג קליני מומלץ חופש פעולה רחב יותר ביחס לתשובות המתקבלות.

אם הטיפול הפסיכולוגי מעניין אותך, אפשר להתרשם פסיכולוגים רבים ממש כאן!!

צוות myinspire

תפריט נגישות