צפון הכנרת כפר נחום

צפון הכנרת כפר נחום עבור הנוצרים המאמינים כפר נחום הוא האתר המרכזי והחשוב ביותר, הוא נחשב לעירו של ישו. בכפר נחום ובסביבתו בחר ישו את 12 השליחים.

על כפר נחום

כפר נחום היה יישוב יהודי על גדות הכנרת והיה על הגבול בין ישראל לסוריה. הוא הוקם במאה השנייה לפני הספירה והתגוררו בו מוכסים ודייגים.

לאחר שעוברים את הכניסה רואים את פסלו של פטרוס שמעון, שהיה אחד מ12 השליחים של ישו. בפסל  הוא מוצג כאוחז בידו האחת מפתחות ובידו השנייה מטה ולרגליו דג. בתי הכפר עשויים מאבן פשוטה אך במרכז הכפר עומד בית הכנסת בעל מבנה מפואר מאבן לבנה.

בית הכנסת נראה כמו בתי הכנסת הגליליים מהמאה החמישית או השישית לספירה וכנראה נבנה על בית כנסת קדום יותר. בכפר נמצא מבנה חשוב נוסף שעומד ליד בתי הכפר. מבנה זה שימש כמקום התכנסות עוד במאה הראשונה. במבנה זה התגלו 173 פיסות טיח שעליהן נכתב תוכן נוצרי. דבר זה מעיד על קהילה נוצרית שהייתה במקום. בנוסף במקום נמצא גם מבנה מתומן מהמאה הראשונה אשר מסביבו נבנה עוד מבנה מתומן שכנראה היה אחת הכנסיות הראשונות.

עולי רגל מספרים שהכנסייה נבנתה מעל ביתו של פטרוס אשר היה בן המקום.

הכפר היום מוחזק על ידי הכנסייה הפרנציסקנית, נתון זה בולט מאוד כאשר מגיעים לכניסת הכפר בה נמצא הפסל של פרנציסקוס מאסיזי, מייסד הכנסייה הפרנציסקנית.

כיצד מגיעים?

כאשר אתם מגיעים לצומת כפר נחום תפנו לכביש 87 והמשיכו לכיוון קצרין. לאחר כחמישה קילומטרים לאורך הטיילת על הכנרת, ישנו מבנה המשמש כמסעדה ומיד אחריו נמצאת הכניסה לכפר נחום. היכנסו בכביש זה והחנו בחניית האוטובוסים או המשיכו מעבר לשער עד שתגיעו לחניה פנימית המיועדת לכלי רכב קטנים, הנמצאת ליד הכניסה לאתר.

נגישות לבעלי מוגבלויות באתר

ברבת החנייה תמצאו שירותים המותאמים לנכים. הנגישות באתר ליושבים על כסאות גלגלים היא טובה, אך יש לשים לב כי מעבר לרחבה הסלולה יש רמפה עם חצץ דחוס, מה שהופך חלק מהדרך קשה למעבר לכיסאות גלגלים.

לבית הכנסת אין כניסה נגישה אך ניתן לראות את פנים חצר בית הכנסת מהחצר האחורית. הכניסה לכנסייה המודרנית אינה נגישה בגלל גרם מדרגות המוביל אליה ובירידה לחוף הים ישנה דרך עם חצץ דחוס ששוב מקשה על המעבר לכסאות גלגלים.

לבעלי מוגבלויות אחרות אין התאמות מיוחדות.

רמת קושי 

מתאים לטיול יחידים, קבוצות ומשפחות אך מומלץ לטייל עם הדרכה

נגישות 

המסלול מתאים בחלקו ליושבים על כסאות גלגלים לבעלי מוגבלויות אחרות אין התאמה מיוחדת. המסלול מותאם למשפחות, אך עם עגלות ילדים בחלק מהמקומות יהיה קושי להתנהל.

משך הטיול   

ניתן לטייל במספר מסלולים, החל מסיור של שעה ועד לסיור של ארבע-חמש שעות כולל ביקור בכל האתרים המומלצים אשר נמצאים בצפון הכנרת.

ציוד נדרש 

כובע, מים ומזון. באזור יש קפטריות ומסעדות בנוסף.

מתי נטייל 

מתאים לטיול בכל ימות השנה.

 

תפריט נגישות