צפון: פארק אדמית ומערת קשת

צפון: פארק אדמית ומערת קשת

רמת קושי בינוני, מתאים לטיול יחידים, קבוצות, משפחות עם עגלות, רוכבי אופניים וגם לכלבים שהם חלק מהמשפחה גם כן.

נגישות יש שבילים סלולים עם שיפועים מתאימים ושפת השביל מוגבהת באבן שפה. שירותים ציבוריים מותאמים לנכים. מוט אחיזה מצד אחד.

משך הטיול  לבוא וליהנות כמה שתרצו, מומלץ להצטייד באוכל ושתייה כדי לערוך פיקניק באזור. אורך המסלול כ-2 ק”מ, חצי יום יספיק בהחלט.

מתי נטייל מתאים לטיול בכל ימות השנה.

צפון: פארק אדמית ומערת קשת

על המקום

פארק אדמית משתרע על פני 500 דונם ובמרכזו חורבה מן התקופה הביזנטית, שרידי יישוב נוצרי, בורות מים ומערת קשת.

מערת קשת היא תופעת טבע ייחודית ומרהיבה ממנה יש תצפית נוף מהיפות בארץ. במקור מערת קשת הייתה מערה קארסטית אך תקרתה קרסה לגמרי – למעט פתח המערה וכך נותרה קשת ענקית, בור עצום שנפער באדמה וכמה נטיפים ששרדו את ההתמוטטות.

הנוף הנשקף כולל את כל רצועת החוף מראש הנקרה ועד למפרץ חיפה (בראות טובה אפשר ממש להבחין ברכס הכרמל החודר לים התיכון ויוצר את המפרץ).

מערת קשת למעשה כלל לא מערה אלא קשת ענקית תלויה, ותחתיה תהום. בעבר המערה הייתה סגורה כמעט מכל צדדיה , עד שתהליכים גיאולוגים חשפו את פתחה הדרומי, התמוטטות אשר פערה את תקרתה, וכל שנותר היא קשת סלע מרהיבה שדרכה תוכלו לצפות בנוף ירוק ומשגע.

התצפית המרשימה הזו נפרשת עד לים התיכון ורכס הכרמל. לאורך השנים ניטעו בפארק עצי בוסתן ועצי יער, סומנו שבילי טיול ונבנו מצפורים. המראה של מערת קשת הוליד אגדה מקומית, המספרת כי חבורת שודדים אשר מצאה את לחמה באמצעות שדידת עוברי אורח שעברו בנחל בצת.

על פי האגדה, לילה אחד, נגלה נביא לאחד השודדים והזהירם שאם לא יחזרו לדרך הישר, עתידם לא צופן טובות. בבוקר סיפר השודד על החזון שחזה, וביקש מחבריו לשוד שיפסיקו לשדוד ויהפכו לחקלאים, אך השודדים כמובן החלו ללעוג לו. החוזר בתשובה המשיך לנסות ולשכנעם אך ללא הועיל. הם הבטיחו לו שרק ישדדו את השיירה הגדולה המתקרבת אליהם ואז יחדלו ממעשיהם הרעים. השודדים דאגו להעמידו כתצפיתן בראש מערת הקשת, שתקרתה הייתה אז שלמה, וחיכו להזדמנות הראשונה להשליך אותו משם לתהום.

בדיוק לאחר שהוצב שם, מוטט האל הטוב את תקרת המערה, והשודדים נפלו אל התהום, רק התקרה נותרה במקום שבו עמד השודד בעל המצפון.

בפארק יש שולחנות פיקניק.
חנייה – אין חנייה מוסדרת לנכים בפתח. חנייה לא מקורה ויש מעבר חצצי של כ – 90 ס”מ מהחנייה אל השביל הראשי.

מהי תופעה קארסטית?

ישנו תהליך המסה של סלע על ידי מים. זהו תהליך ארוך ורב שנים בו מי הגשם ממיסים את הפחמן
הדו-חמצני באוויר ויוצרים חומצה פחמתית חלשה, אך חזקה מספיק להמיס את סלע הגיר עליו היא יושבת. עם הזמן נוצרים חללים בתוך סלע הגיר ואף התמוטטויות. כך נוצרות מערות קארסטיות!

השם “קארסט” ניתן לתופעה על שם המקום הראשון בעולם בו זוהתה התופעה ונחקרה. אי שם במזרח אירופה.

כיצד מגיעים?

דרך אחת:  נוסעים על כביש 899, פונים צפונה לכיוון קבוץ אדמית ונוסעים בכביש 8993 לכיוון קבוץ אדמית, לפניו פונים ימינה לחניון קק"ל וצועדים למערה בדרך נוחה המתאימה גם לנכים.
הדרך השנייה
:  יש לעלות בכביש 899 ואחרי כ-51 ק"מ יש רחבה קטנה מצד ימין, לעצור ולהתחיל טיפוס בטרשים על הרכס עפ"י סימון שבילים שחור עד למערה.

תפריט נגישות