קיצור הגפה

קיצור הגפה – כל מה שצריך לדעת

כידוע לכולנו, שינויים באורכי הרגליים שלנו עשויים לנבוע כתוצאה הנגרמת בעקבות שינוי אנטומי של הגוף או לחילופין ליקוי תפקודי / ביומכני.

מדובר למעשה בתופעה שכיחה במיוחד בקרב כלל האוכלוסיות השונות, לרבות מדינת ישראל. ברוב המוחלט של המקרים, מדובר על תופעה אשר תאובחן בתור קיצור גפה אנטומי, לאור העובדה שקיצור תפקודי של הגפה זהה בתסמינים שלו לקיצור אנטומי. על כן, חשוב לציין כי רגל קצרה אנטומית היא למעשה תופעה יוצאת דופן אשר באה לידי ביטוי אצל 2 עד ל-3 אחוזים בודדים מכלל האוכלוסייה. זאת בעוד כי הגורמים העיקריים לקיצור אנטומי של הגפה עלולים לנבוע מקיצור באורכה של עצם השוק, הירך או לחילופין האגן וכן, ברוב המוחלט של המקרים נוצרים משברים שלא התאחו בצורה האופטימלית, בעיות בגדילה וכיוצא בכך.

לעומת האמור, שינוי באורכה של הגפה בעקבות ליקוי תפקודי עשויה לנבוע משינויים ביומכניים בקרב מערכת השריר ומערכת השלד שכן, במקרים כאלה לא יהיה מדובר על רגל שהתקצרה, אלא על בעיות על הגוף.

במרבית המקרים מדובר על מקרה של אגן שהתעקם או לחילופין הסתובב והוביל לשינוים באורך של הגליים.

חשוב לציין כי האגן מהווה את בסיס הרגליים, ובעת בה האגן נפגע, הרי שהיציבה כולה נפגעת – כולל הגפיים התחתונים.

הגורמים לקיצור תפקודי של הגפה:

לאור העובדה שתופעת קיצור רגל תפקודי מהווה תופעה שכיחה במיוחד בימנו, מיותר לציין כי גם הגורמים לו רבים וכוללים בין היתר:

• הרגלי יציבה שגויים – חלק מהגורמים העיקריים יהיו הרגלי יציבה שגויים כדוגמת נטייה לעמוד על רגל אחת, ישיבה מסכלת רגליים או לחילופין שכיבה על צד אחד בלבד ועוד מגוון רחב של הרגלים שעשויים להוביל לקיצור תפקודי של הגפה.

• אימונים לא מקצועיים – כאשר מבצעים אימונים בצורה לא נכונה, לרבות אימונים כמו ריצה או הליכה על צד משופע, על גבי חול או לחילופין על שטח מעוקל.

• נפילות אופניים – נפילות אשר מובילות לספזם, נוקשות בשרירי הגב והאגן.

 

למידע נוסף צרו עמנו קשר ונשמח לענות על כל שאלה,

בברכה,

צוות MYINSPIRE

תפריט נגישות