כיצד לבחור קלינאית תקשורת

כיצד לבחור קלינאית תקשורת? הפרטים הקטנים שיעשו את ההבדל

בעיות שפה, תקשורת, קריאה וכתיבה היו איתנו מאז שחר הדורות. אנשים נולדים שונים זה מזה. רבים מאיתנו מתפתחים בקצב הרגיל ומצליחים להתמודד עם מספר מטלות כגון דיבור, קריאה וכתיבה בקצב המותאם לחברה המודרנית, אך ישנם ילדים או מבוגרים הזקוקים לעזרה בתחום.

קלינאית תקשורת מומלצת היא הפתרון המועדף עבור מצבים כאלו. עם עבודה לאורך זמן, תהליך נכון ותרגילים מתאימים ניתן להיות בטוחים שהפער נסגר וכאשר מגיעים לגילאים מתקדמים יותר, רוב האנשים והילדים נמצאים באותה דרגה מבחינת היכולות הבסיסיות.

אם תרצו, הנה כמה דברים שיוכלו לעזור לכם בתהליך מציאת קלינאית תקשורת מומלצת שתתאים במיוחד בשבילכם.

סוגי לקויות

כאשר מתחילים טיפול אצל קלינאית תקשורת מומלצת יכולות להיות לכך מספר סיבות. יכולים להגיע ילדים המתקשים בהגייה בלבד של מילים כנראה מתמודדים עם הפרעות פיזיות, פסיכולוגיות או נוירולוגיות כמו דיספרקסיה התפתחותית.

הפרעות המתבטאות בהגייה ובבליעה כנראה מערבות בעיות שרירים המתקשים לבצע את פעולתם. במידה וישנם קשיי הבנה ושפה המצטרפים לכל אלו יכול להיות שמדובר על חירשות או אפזיה. כפי שניתן להתרשם, הבעיות יכולות לנבוע ממגוון סיבות ולכן רק קלינאית תקשורת מומלצת צריכה לעשות אבחון בצורה מסודרת.

עזרים נוספים

טיפול אצל קלינאית תקשורת מומלצת אינו כולל רק טיפולים ותרגילים אותם יש לבצע כדי לתרגל לאורך זמן. חשוב להבין ולדעת כי מטרת העל של קלינאית תקשורת היא לאתר את הבעיה ולהבין כיצד להקל עליה בצורה הנוחה ביותר שאפשר.

צורה זו צריכה לאפשר למטופל לתקשר ולדבר כך שהוא יוכל להתגבר על הקשיים בדרך הקצרה והטובה ביותר שאפשר. לעיתים מעורבים בתהליך עזרים כגון אמצעי שמיעה, טאבלטים ומכשירים אלקטרוניים וכל ציוד אחר שיוכל לאפשר למטופל להוציא החוצה את המילים שאינו מצליח להגות או להשתמש בהן.

לימודים

בשנת 2008 הסדירה מדינת ישראל את תחום קלינאי התקשורת בארץ, יצרה מערך של לימודים ובחינות ממשלתיות כדי לוודא שהעובדים בתחום אכן מוכשרים לכך. תרמה לכך העובדה שמדובר על מקצוע טיפולי המערב עבודה עם ילדים ומבוגרים כאחד, הזקוקים לעזרתה של קלינאית תקשורת מומלצת כדי לצאת מהמצב בו הסביבה אינה מבינה אותם.

הסדרת המקצוע יצרה ביקוש גבוה וכיום נחשבים הלימודים בתחום למקצוע יוקרתי וטיפולי. בין הדברים אותם לומדים הסטודנטים: גנטיקה, אנטומיה, מדעי הרפואה, פיזיולוגיה, נוירולוגיה ועוד.

קהל יעד

קלינאית תקשורת מומלצת לרוב תעבוד עם קהל יעד ספציפי – התמחות מסוימת. בתחום הקלינאות קיימות מגוון התמחויות – כמספר האנשים בהם יש לטפל. בין המטופלים ניתן למצוא אנשים מבוגרים שסבלו מאירוע מוחי וכעת מתאוששים ממנו וצריכים ללמוד לדבר מחדש.

ילדים מרקע דו לשוני שאינם מצליחים להתמודד עם דיבור בשתי השפות, ילדים עם בעיות נוירולוגיות והתפתחותיות הזקוקים לעזרה, ילדים בעלי בעיות פסיכולוגיות דוגמת אילמות סלקטיבית וגם חירשים המתקשים ללמוד להגות את השפה ולהבינה כאשר הם אינם שומעים את הצלילים.

רמזים וסימנים מקדימים

מתי אפשר לדעת שאתם צריכים לקבוע תור אצל קלינאית תקשורת מוסמכת? אם אתם מבוגרים ורואים שאחד מהוריכם מתקשה או אתם מתקשים בדיבור לאחר אירוע מוחי, זהו הזמן הנכון עבורכם. אך כהורים עליכם להיות אחראיים לאדם אחר שאינו יודע כיצד להתנהל באופן עצמאי.

חשוב לבחון ולעקוב אחר התפתחות השפה בשלביה השונים. ישנם הבדלים בין ילדים שונים ולכן לא צריך להיבהל אם הילד של השכן כבר הוגה מילים והילד שלכם עדיין נמנע מכך, אך אם אתם מרגישים שישנה התפתחות איטית במיוחד או עיכוב- זה הזמן הנכון לקבוע את התור.

תוכלו לחפש קלינאית תקשורת המתאימה לכם באינדקס המטפלים שלנו!

צוות myinspire

תפריט נגישות