שמורת טבע המג'רסה (בקעת בית ציידה)

שמורת טבע המג'רסה (בקעת בית ציידה)- בשנה משוגעת כזאת יורדים שלגים במקומות שלא ירד משנת 1991 וגם צפוי לנו סוף שבוע חם.

ונעים ועוד בחג פורים. הרי ידוע לכל שבחג פורים תמיד יורד גשם.

אז השנה לא צפוי גשם בפורים ולכן כדאי מאוד לצאת ולטייל בחיק הטבע. בשבת הקרובה מומלץ

להגיע לצפון הכנרת לשמורה שוכנת בבקעת בית ציידה, בית ציידה הייתה עיירת דייגים גדולה לפני 2,000 שנה ויש לנו ממצאים רבים לכך בשטח. בברית החדשה מסופר

רבות על העיר ועל ביקוריו של ישו (הצלוב) שהתגורר בכפר נחום הסמוך.

בתקופה הרומית עברו שלוש דרכים ברמת הגולן, המרשימה שבהן נקראת "איסטרטא דה ציידן" והיא מוזכרת בתלמוד הירושלמי. הייתה זו דרך סלולה שהובילה מהכנרת לכיוון הבשן ועברה בבקעת בית ציידה. לאורך הדרך נמצאו שרידים של אבני מיל (שלטי הכוונה מאבן) ומגדלי שמירה רומיים.

השמורה מלאה ברכות מים ומעיינות. הנחלים היורדים מרמת הגולן, נחל דליות, נחל משושים ונחל יהודיה, זורמים במקום הזה לכנרת כל השנה וכך יש באזור מים מתוקים כל השנה. הנוף הביצתי ופלגי המים הזורמים מהווים בסיס נהדר ובית גידול מצוין לעופות שונות ולחיות אחרות. בשמורה ניתן לראות כמה מיני ברווזים, מיני אנפות, לבן חזה, פרפור, קורמורנים ועוד…

יש גם שפע של דגי אמנון בשמורה, שנהנים להטיל ולגדל את ביציהם בלגונות הרדודות.

היונקים כאן רבים ולהם שפע של מזון. רשימה חלקית של יונקים: נמייה, לוטרה, חזירי בר, דרבנים וחתולי ביצות.

הקרקע באזור הזה פורייה מאוד והשילוב של מזג האוויר החם ושפע המים מאפשר לגדל גידולים טרופיים. תושבי הגולן מגדלים פה תמרים, ליצ'י, בננות, אבוקדו, מנגו ועוד…

הנחל המרכזי בשמורה הוא נחל המג'רסה. לאורכו עובר המסלול. יש כמה תיאוריות מהיכן מגיע השם מג'רסה. יש המשערים שהשם ניתן לנחל כי בעבר היו גורסים שם קמח בתחנת קמח שפעלה על אנרגיית זרימת המים. דעה נוספת טוענת שהשם מג'רסה משמר את שמה של ארץ הגרגשים המוזכרת בברית החדשה באזור זה, כמקום בו התרחש "נס החזירים" של ישו.

הטיול לאורך המג'רסה עובר על שביל סמוך לגדה הדרומית של הנחל. השביל נוח מאוד וקרוב למים ולכן ניתן לצפות בזרימה החזקה בעונת הגשמים. הצמחייה הרבה מסביב היא בעיקר צמחים מטפסים, פטל קדוש וקנים למיניהם. הצמחייה משתנה תכופות עקב השינוי התמידי במפלס הכנרת.

האשל והקנה המצוי תפסו את רוב השטחים שהיו מכוסים מים בעבר. כעת המים חוזרים ומכסים.

השנה חוגגת רשות הטבע והגנים 50 שנים להיווסדה. לכן תמצאו מדריכים רבים של הרשות מספקים הדרכות בחינם למשפחות ולמטיילים באתרים שונים ברחבי הארץ. המדריכים נמצאים בעמדות מידע שונות ומספרים על הטבע והחיות וההיסטוריה של המקומות בארצנו היפה. גם במג'רסה יש עמדת מידע מאוישת עם מדריך בסופי השבוע.

אורך המסלול הוא שני קילומטר. כולל גישה לתוך המים. המסלול מעגלי. יש חנייה ושירותי נכים.

שמורת טבע המג'רסה (בקעת בית ציידה)

איך מגיעים?

השמורה נמצאת בצפון מזרח הכנרת. בכביש סובב כנרת (92) מגיעים לצומת גמלא ופונים בכיכר מערבה (לכיוון הכנרת) ונוסעים לפי השילוט.

שעות כניסה ומחירים:

שעון חורף: 08:00 – 16:00

שעון קיץ: 08:00 – 17:00

מבוגר: 29 ₪. ילד: 15 ₪. סטודנט: 25 ₪. אזרח ותיק: 15 ₪.

טלפון: 04-6793410

טיול נעים ובטוח לכולם.

שתהיה לכולנו שבת שלום וחג פורים שמח!!!

נכתב על ידי כינר נתן

מצוות my inspire

תפריט נגישות