נגישות לנכים במקומות ציבוריים וההתאמות הנדרשות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
5/5

נתקלתם במקום ציבורי שאינו נגיש? דווחו ל- myInspire שירותי הנגשה למען אנשים עם מוגבלויות

כאשר אדם נכה מגיע למקום ציבורי, הוא צריך להרגיש שווה בן שווים ולחוות את החוויה שמעניק המקום ברמה המקסימלית שככל האפשר.מקומות ציבוריים כמו פארק ציבורי, חוף ים, מרכזי בילוי, בתי מלון, אתרי הנצחה, חניון ציבורי, מגרשי ספורט, בתי חולים ובתי עלמין, חייבים להיות מונגשים עבור נכים ללא יוצא מן הכלל. על מנת שהאדם הנכה יוכל להשתמש במתקני המקום, להיכנס אליו ולהינות ממנו, צריכים להתקיים מספר התאמות אשר יאפשרו זאת עבורו. לשם כך נועד הפורטל של  myInspire, אשר נותן במה לציבור עם המוגבלויות ועומל רבות עבור קידום נושא הנגישות ואף יוצר מסגרות חברתיות ועסקיות שמטרתן להקל על ההתמודדות היומיומית של אותם אנשים.

מקומות ציבוריים אשר לא מונגשים, מונעים מהציבור הנכה להגיע אליהם

בישראל חיים כ-1,500,000 אנשים עם מוגבלות, כאשר 30% מהם הינם עם מוגבלות חמורה. בואו נקח לדוגמא את הנושא של יציאה לחופשה, רק לצורך המחשת הפער הקיים בין אנשים ללא מוגבלות לבין כאלה עם. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2018 58% מהאנשים ללא מוגבלות יצאו לנופש בארץ. מנגד, ניתן לראות כי רק 40% מקרב האנשים עם מוגבלות מתונה ו-26% מקרב האנשים עם מוגבלות חמורה, יצאו לנופש בארץ. אחד מהפרמטרים המשפיעים על הנתונים שהוצגו לעיל הינו נושא הנגישות לנכים במקומות הציבוריים. סביר להניח, כי אם המקומות הציבוריים במדינת ישראל היו נגישים יותר ממה שהם נגישים כיום, אז פער זה היה מצטמצם. כמובן שישנם עוד גורמים שמשפיעים על הפער הזה וניתן למנות בתוכם את המצב הכלכלי, חיי החברה ועוד.

אילו התאמות צריכות להעשות לקיום הנגישות במקומות ציבוריים?

על מנת שהציבור עם המוגבלויות יוכל להינות ממקומות ציבוריים ככל הניתן, יש להקפיד על התאמות אשר יאפשרו לאדם מוגבל להיכנס. להלן מספר דוגמאות להתאמות להנגשת מקומות ציבוריים לנכים:

  • חניות נגישות אשר יאפשרו לקהל הנכה לחנות בקרבת מקום
  • קופת תשלום נגישה במקומות ציבוריים אשר נדרש תשלום בכניסה אליהם
  • מתקנים מונגשים כגון שירותים נגישים, ספסלים נגישים, מתקני שתייה נגישים וכו’
  • שילוט נגיש המכוון למקומות הנגישים. כמו כן, שלט המציין אם הכניסה נגישה או לא.
  • דרך נגישה רציפה ממקום הכניסה למקום הציבורי ועד למרכז העניין בעיקרי בו.
  • במקרה של מגרש משחקים, צריכה להיות נגישות להורה הנכה לעזור ולשמור על הילד על מנת להעניק לו תחושת בטחון, בדיוק כמו הורה שאינו נכה.

ישנן התאמות נגישות ספציפיוית שיש לקיים במקומות הציבוריים השונים, כגון: גן שעשועים, גן חיות, חוף הים, אתר הנצחה, גן ארועים, מגרש ספורט פתוח, אתר עלייה לרגל, מקום לתצוגת אמנות ועוד. אם ברצונכם לקבל מידע נוסף אודות התאמות הנגישות הרלבטיות עבור כל מקום ציבורי אתם מוזמנים לפנות ל- myInspire לקבלת ייעוץ מקצועי לקידום נגישות לנכים במקומות ציבוריים.

כמו כן, אם ראיתם מקום ציבורי שאתם לא בטוחים אם הוא מקיים את התאמות הנגישות הרצויות אתם מוזמנים לדווח לנו.